Stále se zvyšující požadavky na ochranu životního prostředí a ekologii dělají z nerezových spojovacích materiálů jedno z řešení budoucnosti. Povrchová úprava kovů galvanickým pokovením (sloužící k prodloužení životnosti materiálů) patří z hlediska ekologie a vlivu na životní prostředí k velmi rizikovým odvětvím výroby. Důvodem je zejména produkce nebezpečných odpadních látek, které zvyšují riziko kontaminace životního prostředí.
Nenáročné nerezové spojovací materiály
V současné době jsou takto upravované spojovací materiály stále více nahrazovány materiály z ušlechtilých kovů, které uvedené úpravy nevyžadují. Všude, kde nejsou kladeny nároky na zvýšenou pevnost a povrchové úpravy, se prosazují spojovací materiály z nerezavějící oceli.
Další předností těchto materiálů jsou velmi nízké nároky na údržbu, která je v případě upravovaných materiálů v konečné fázi mnohem dražší než vstupní cena nerezových šroubů. Nerezové spojovací materiály mají téměř neomezenou životnost a rovněž vysokou estetickou hodnotu. V Německu například stavební zákon doporučuje používat na stavbách, kde se nevyžadují speciální pevnostní spoje, jen nerezové spojovací materiály.
Nerez zblízka
Nerez nekoroduje tak jednoduše ve srovnání s obyčejnou ocelí. Existuje okolo 150 různých stupňů a povrchových úprav nerezu vyhovujících prostředí, jemuž je materiál po dobu své životnosti vystaven.
Odolnost nerezu vůči korodování, jeho snadná údržba, relativní finanční nenáročnost a efektivní lesk jej činí ideálním základním materiálem pro velké množství komerčních využití. Nerezová ocel je navíc 100% recyklovatelná.
Slitiny jsou přetvářeny do cívek, plechů, tyčí, drátu a používány u nádob na vaření, železářského zboží, chirurgických nástrojů, průmyslového vybavení, strukturálních slitin v automobilovém a leteckém průmyslu a stavebním materiálu při stavbě mrakodrapů a ostatních velkých budov. Nerez se stala módní především v období art deco a i dnes zůstává oblíbeným materiálem architektů, stavitelů a designérů současnosti.
Univerzální použití nerezu
Z hlediska využití vysoké životnosti se nerez používá při výrobě zařízení pro chemický průmysl či vodárenství a čištění odpadních vod, ale také při výrobě zařízení pro venkovního rozvodu elektrické energie.
Z hlediska nároků na vysokou hygienickou čistotu je zapotřebí u strojů pro potravinářský průmysl, vybavení restauračních a stravovacích provozů a strojů pro výrobu léčiv. Nerezový spojovací materiál bezpochyby najde uplatnění i ve vybavení interiérů a v nábytkářském průmyslu, kde jsou kladeny nároky na estetiku výrobku, a ve stavebnictví.
Nerezová ocel je často hospodárnější řešení v dlouhodobé perspektivě než uhlíková ocel. I přes vyšší pořizovací náklady, které dle odhadu činí 10-15 % z celkové pořizovací ceny díla , je použití nerezového materiálu velmi výhodná investice do budoucna, zejména tam, kde je dílo vystaveno agresivnějšímu prostředí a jiným negativním vlivům.
Výhody
- Minimální údržba a tím odpadající náklady na opravy
- Nejsou zapotřebí časté omezení kvůli opravám
- Mnohonásobně vyšší životnost díla, bez potřeby velkých oprav
- U ocelových spojů dochází ke korozi, oxidy železa jsou 4x objemnější než železo
- Odolnost proti chloridům
- Vysoký limit elasticity (vhodné pro anti-seizmické vlastnosti, odolnost proti požáru)
- Nemagnetické vlastnosti
- Bezproblémová vazba mezi nerezovou a klasickou ocelí
Závěrem
Společnost Fasteners CZ působí na trhu již 20 let a je specialistou v oblasti distribuce a servisu spojovacího materiálu a kotevní techniky. Od roku 2002 se soustředíme na trh se spojovacím materiálem z nerezových ocelí.
Nabídkou 18 000 položek pokrýváme celou šíři sortimentu spojovacího materiálu od vrutu do dřeva a šroubu do plechu, přes metrické šrouby, matice a podložky – vše najdete v našem katalogu nerezových dílů. Přes 5 tisíc položek máme skladem v dostatečném množství a jsme schopni tyto materiály dodat do 24 hodin na kterékoliv místo České republiky.